Nebojte sa tuku! 7 spôsobov, akými ti tuk pomáha zhodiť vlastné kilá

Zdravé tuky ti pomôžu zhodiť vlastné kilá!

Späť v čase, v 50-tych rokoch, vedec Ancel Keys začal prehlasovať (na základe jeho svetoznámej štúdie) že nasýtené tuky spôsobujú srdovo-cievne ochorenia. Jeho štúdie a výskum vyzeral byť veľmi hodnovernný v tom čase a jeho teória spustila začiatok dlhodobej éry, kde sa slovo tuk vo výžive spájalo so strachom.

Nanešťastie, spôsobilo to generácie Američanov, ktoré pili iba nízkotučné mlieko a jedli kuracie prsia a ak niekde mal byť tuk, tak musel byť “nenasýtený”. Keysov model a teória bola však nielen nesprávna a schybami, ale ešte k tomu aj manipuloval s dátami, ktoré mal, aby jeho teória vyzerala perfektne a aby tuk bol naozaj ten zlý. Dokázal si cez to zabezpečiť dostatočnú slávu a peniaze. Dokonca teraz v historických záznamoch od 60-tych rokov vidíme aj evidenciu toho, že hlavní hráči v cukrovom priemysle podplácali vedcov tak, aby sa vina za obezitu a chronické ochorenia preniesla z cukru na tuk.

Ak sa však ukazuje teraz, vedci v drvivej väčšine vôbec nezastávajú nízko-tučné vyhlásenia.

Avšak to je už príliš neskoro. Výrobcovia potravín začali na trh chrliť beztukové a nízko-tučné výrobky a začali odobratý tuk nahrádzať cukrom, aby sa nahradila chuť (tuk je nositeľom chute). Dnes sú obchody plné presladených, spracovaných ale tzv. diétnych potravín, ktoré “so zníženým obsahom tuku” vedú k obezite viac, ako kedykoľvek predtým.

Po týchto desaťročiach je strach z tuku tak silne vrytý do našich myslí, že celá nízkotučná propaganda (tuk ťa robí tučným) stále pretrváva aj napriek tomu, že je dnes úplne jasné, že kvalitný dobrý tuk je pre telo neškodný.
V skutočnosti, konzum viac tuku je  najsilnejší spôsob, ako hacknúť svoje túžby po sladkom, zapáliť a ochrnániť mozog, zhodiť nejaké kilá a správne si vyrovnať hormóny. Tuk nie je pre teba iba dobrý. Je nevyhnutný.

Kvalitné tuky sú čistým zdrojom energie, pri ktorom môže tvoje telo a mozog fungovať v plnej kapacite. Je čas vyhlásiť koniec strachu pred tukom. Poďme sa pozrieť na 7 spôsobov, ktorými ti tuk skutočne môže pomôcť.

ghee_banner_rek

7 dôvodov, prečo je dietárny tuk pre teba dobrý

 1. Dietárny tuk obsahuje viac energie na gram než akákoľvek iná živina. Takže…je to najefektívnejší spôsob, ako dodať energiu častiam tela, kde je skutočne potrebná – ako tvoj mozog.
 2. V porovnaní s proteínom a uhľohydrátmi, tuk má najnižší dopad na hladinu inzulínu. Inzulínové výkyvy sú to, čo vedie k nadváhe a problémami s energetickými výpadkami počas dňa. (Chceš si po obede a dezerte zdriemnuť?) A inak, nechceš aby tvoj pankreas musel neustále vylučovať inzulín pre kontrolu hladiny cukru, pretože ho to jednoducho unaví a prestane poslúchať (cukrovka 2 typu).
 3. Tuk spomaľuje absorbovanie uhľohydrátov a pomáha tým udržiavať hladinu cukru (krvnej glukózy) pod kontrolou. Keď sa  glukóza v krvi zvýši, zvyšuje sa tým aj kortizol – čo je hlavný stresový hormón. A keď je kortizol vysoký, tak na druhej strane udržiava vysokú hladinu cukru v krvi a prispieva k zápalom a zraňuje tvoj imunitný systém.
 4. Tuk ťa lepšie zasýti. V skutočnosti budeš jesť menej, ak vymeníš prázdne, spracované potraviny, cukor a zrná za kvalitný tuk
 5. Kvalitný tuk veľmi často obsahuje v tuku rozpustné vitamány ako A, D, E a K. Tuk v kombinácii si inými, nutrične bohatými potravinami, zvyšuje schopnosť tela absorbovať ich výživné látky. To je dôvod, prečo je veľmi dobré si pridať trochu tuku do každého jedla a špeciálne jesť zeleninu s trochou tuku. A inak zelenina, ktorá je narýchlo urobená s trochou masla, ide spolu úplne super.
 6. Tuk je stavebná jednotka. Kvalitné tuky formujú silné steny buniek a pomáhajú produkovať sexuálne hormóny. Tvoj mozog je časť tela, kde je koncentrovaného najviac tuku a cholesterolu a vyžaduje nasýtený tuk pre to, aby z neho mohol robiť myalínový obal, ktorý obaľuje nervové prepojenia medzi jednotlivými mozgovými bunkami.
  Nízkotučné diéty spôsobia vyhladovenie mozgu a eventuálne rozhodené hormóny.
 7. Priškrtenie kalórií nie je odpoveďou na dlhodobý, udržateľný úbytok hmotnosti spolu so spokojným životom. Iste, je možné sa “vyhladovať” do tenka. Ale odlišné potraviny spúšťajú a reagujú na odlišné metabolické cesty v tele – čo je dôvod, prečo ťa chlieb môže urobiť tučným a maslo ti môže pomôcť ku štíhlejšej postave. Dlhodobé priškrtenie kalórií a ich energetický deficit spôsobuje stres a prispieva k leptínovej rezistencii, inzulínovej rezistencii a zníženému testostereónu. Takist narúša zdravú funkciu metabolizmu a štítnej žľazy, čo je hlavný dôvod, prečo tak veľa ľudí na začiatku zhodí podstatné množstvo kilogramov ale akonáhle nabehnú na normálny režim potravy, tak začnú kilá naberať späť.
  Naviac, pri kalorickom deficite si neustále hladný a budeš neustále bojovať so svojím sebazaprením…a toto bude vplývať na tvoju náladu a pocity.
  Vyživuj poriadne svoje telo a mozog dobrými tukmi a tvoje túžby po sladkom a napchávaní sa sa vytratia.

Ale čo zdravie a tuky?

Nie je žiadna evidencia toho, že nasýtený tuk je zlý pre tvoje srdce. V skutočnosti, jedna z najznámajších štúdií ohľadom srdcovo-cievneho zdravia ukázala to, že príjem zníženého množstva nasýtených tukov zníži aj tvoj cholesterol, ALE znížený cholesterol vôbec neznamená dlhý a zdravý život!

Je to len jedna z mnohých štúdií a na túto tému je tam množstvo výskumu. Avšak zatiaľ nikto nedokázal urobiť priame prepojenie medzi príjmom nasýtených tukov a srdcovnými ochoreniami. Na druhej strane, v niekoľkých štúdiách bol ukázaný presný opak – ako zvýšenie príjmu nasýtených tukov redukuje riziko infarktu.

nugatovy_krem_ban

Čo môžeš urobiť hneď?

 1. Uč sa o tukoch, ktoré konzumuješ! Nie všetky tuky sú rovnaké. Niektoré tuky vyživujú viac mozog a pomáhajú s túžbou po sladkom, pokým iné budú zvyšovať zápaly v tele a spôsobia, že chceš viac. Uisti sa, že dostávaš do seba kvalitné tuky a ich benefity pri každom jedle.
  Najľahšie je začať kvalitným domácim maslom z mlieka od kráv, ktoré sa pasú na tráve. K tomu ghee, MCT olej a kvalitná, bravčová/mangalicová masť.
 2. Sústreď sa na kvalitu, nie kvantitu. Investuj a nepozeraj vždy, kde je to lacnejšie. Kalórie dnu vs kalórie von je mýtus. Keď sa skutočne začneš sústrediť na kvalitu tuku a výživu, ktorú ponúka, túžby po neustálom dzobaní sa vytratia a telo si začne samo regulovať kalorický príjem (zlepší sa tvoja prirodzená signalizácia žalúdok-mozog).
 3. Skús to – každý sme však odlišný. Ak tvoje telo skutočne nebude milovať dostatok zdravých tukov, bude mu chýbať spracovaná potrava, cukor, lepok a zrná – tak o tom budeš vedieť. Budeš sa cítiť oničom, bez energie, unavený po každom jedle, ukáže sa to na výsledkoch krvi a eventuálne na hmostnosti. Väčšina ľudí však zažije presný opak. Akokoľvek, ak sa nedudeš cítiť dobre alebo niečo sa ti nebude zdať OK – tak sa zastav a nanovo zhodnoť, akú diétu skutočne potrebuješ pre svoje maximálne optimálne fungovanie.
 4. Nezabúdaj, že môžeš skutočne konzumovať super kvalitné tuky – ale ak ich budeš mixovať s uhľohydrátmi, tak pravdepodobne priberieš na kilách, nehľadiac na kvalitu. Spolu s tukmi musíš znížiť príjem uhľohydrátov tak, aby si mal inzulín pod kontrolou.

Rýchly prehľad niekoľkých tukov, s ktorými môžeš začať už dnes:

Tradičné maslo alebo prepálené maslo (ghee) z mlieka od kráv, ktoré sa pasú na tráve. Sú plné vitamínov rozpustných v tuku, esenciálnych minerálov a takisto mastných kyselín s krátkym reťazcom (butyrát), ktorý je nevyhnutný pre zdravú funkciu čriev a mozgu.

MCT olej ti dá bezpečnú a rýchlu energiu z tuku a nie z cukru. Konvertuje sa takmer okamžite na ketóny, ktoré dokážu naše mitochondrie (elektrárne v bunkách) použiť ako stabilný zdroj energie. Prehadzuje mozog do turbo módu, práve vďaka ketónom. Ideálne, MCT by mal byť naštiepený z kokosového oleja, je to 100% prírodný produkt a nevyžaduje konzervatny alebo aditíva.

Kokosový olej je výborným zdrojom tuku. Najmä preto, že jeho veľkú časť tvorí kyselina laurová, ktorá je v tele premenená na monolaurín (protizápalový a antibakteriálny). Zvyšok kokosového oleja tvoria práve kyseliny so stredne dlhým reťazcom (MCT) ktoré sú práve druh oleja vyššie. MCT naturálne redukuje apetít, znižuje riziko CVD a pomáha prirodzene spaľovať tul.

Kolagen_ban

Horká čokoláda obsahuje teobromín, veľmi jemný stimulant, ktorý je podobný kofeínu ale o niečo jemnejší. Teobromín takist zvyšuje cirkuláciu krvi, čo je možno dôvod, prečo sa horká čokoláda radí medzi mierne afrodiziaká. Okrem toho, dobrá a kvalitná čokoláda je plná vlákniny, mede, mangánu, antioxidantov a super chutného tuku. Ideálne, začni so 70% a trénuj si chuťové poháriky smerom hore…

Vajcia a vaječné bielka od sliepok z voľného chovu sú plné proteínu, B vitamínov, zinku a iných výživných látok, ktoré vyrovnávajú hormóny a budujú svaly. Žĺtko takisto obsahuje veľmi ľahko absorbovateľný luteín a zeaxantín, karotenoidy ktoré prispievajú k zdraviu zraku.

Krill a rybí olej obsahujú Omega-3 mastné kyseliny, čo je základ pre tvorbu hormónov, ktoré regulujú krv, srdce a metabolické funkcie. Štúdie poukazujú na to, že Omega-3 pomáha redukovať srdcovo-cievne ochorenia a infarkt, môže pomôcť s kontrolou ekzémov a reúmy. Najnovšie výskumy ukazujú na to, že možno ochraňuje aj pred rakovinou.

Mäso a vývary z kostí od zvierat, čo sa voľne pasú obsahujú nevyhntuné výživné látky – od proteínu, čo je základná stavebná hmota svalov a iných tkanív, cez zinok, železo a dokonca aj dosť veľké množstvo Omega-3 mastných kyselín.

Extra panenský olivový olej je veľmi hodnotný antioxidant a protizápalová potravina, vďaka kyseline olejovej. Je najlepšie takýto olej nezahrievať, pretože pri zahriatí sa ničia mnohé vzácne živiny, pre ktoré tento olej konzumujeme. Namiesto tepelnej úpravy si ním polej šalát, pridaj do taniera s cestovinami alebo polievkou. A takisto sa uisti, že olej je skladovaný v tmavej fľaši, ideálne v chlade. Kvalitný olivový olej skutočne veľmi rýchlo oxiduje a znižuje sa jeho kvalita.

 

Dave Asprey
cez blog.bulletproof.com

Leave a Reply