Toxíny sú všade. Výfukové plyny, dym z tovární, spreje, plastické obaly, ťažké kovy, pesticídy, teflonové panvice…pokým nežiješ niekde v panensky nedotknutom pralese, prichádzaš pravdepodobne každý deň do kontaktu s menej-než-optimálnymi chemikáliami.
Ale určite to nie je dôvodom na paniku. V skutočnosti, malé dávky určitých toxínov dokonca môžu byť pre nás dobré, pre jav zvaný hormesíza (mierny stress, ktorý spôsobuje, že bunky budú pracovať efektívnejšie).
Aj napriek tomu však telo môže mať problém zbaviť sa niektorých toxínov. Ak by si aj eliminoval väčšinu bisfenolu-A (BPA) a iných plastov, z ktorých konzumuješ, tak malé percento sa sková v tvojich tukových bunkách a stále bude narášať hormóny a postupom času sa bude akumulovať. Toto isté je platné pre niekoľko iných plesní, ťažkých kovov ako olovo, nikel, kadmium, ortuť, hliník a takisto to platí dokonca aj pre niektoré lieky a liečivá ako THC.
Dobrý detoxifikačný protokol ti môže pomôcť eliminovať tieto uložené, tvrdohlavé toxíny. Problémom s mnohými modernými “detox” kúrami je, že jednoducho nefungujú. Džúsové a vodové očisty, napríklad, robia niekedy presný opak, pretože často pripravujú telo o nevyhnutné živiny, ktoré potrebuje pre správu funkciu. S týmto v mysli, stále máme niekoľko základných ciest a spôsobov, ako detoxifikovať.

Pretože tak veľa toxínov je uložených práve v tukových bunkách, jedným dobrým spôsobom ako sa zbaviť toxínov je lipolýza – rozkladanie tukových buniek, ktoré následne uvoľnia tieto ťažko dostupné toxíny z “karantény” a uvoľnia ich do systému. Následne, tieto uvoľnené toxíny by mali byť bezpečne spracované v pečeni a obličkách a vylúčené. Ak však niekto drží detox, kde svoje telo hladuje – tak jednoducho telo nemá nevyhnutné látky, ktoré sú potrebné pre správnu funkciu pečene a obličiek.


 

1) Sauna

saunPotenie robí oveľa viac než len ochladzovanie tela. Pomáha zbaviť sa ťažkých kovov a xebobiotík – neznáme zlúčeniny ako plast a petrochemikálie, v malých ale významných množstvách. V prehľade 50 štúdií z roku 2012 bolo zistené, že potenie pomáha odstrániť z tela kadmium, arzén, ortuť a to špeciálne u ľudí s vysokými hodnotami týchto kovov. Iná štúdia potvrdila toto tvrdenie, kde subjekty aj v tradičnej aj infračervenej saune mali podobné výsledky. Potenie takisto eliminuje hormóny narušujúce BPA, ktoré sa akumulujú v tvojich tukových bunkách.
Dosť sa debatuje ohľadom toho, ktorá je najlepšia sauna na detoxifikáciu. Niekoľko štúdií malo záver, že infračervená sauna je najefektívnejšia na detox, ale tieto štúdie boli dotované spoločnosťami, ktoré vlastnili takéto sauny. Pravdou je, že obe druhy sauny sú efektívne pre detox.
Osobne ale preferujem infračervené sauny, a to pre niekoľko dôvodov:

  • Nie je v nich až tak horúco. V tradičných saunách sa vzduch okolo teba zahrieva, pokým infračervené svetlo preniká a zahrieva tvoje tkanivo priamo.
  • V infračervenej saune preto môžeš bezpečne zostať dlhšie bez toho, aby si sa cítil, že ideš z tepla odpadnúť.
  • Infračervené sauny sú takisto lacnejšie na prevádzku, čo sa týka elektriny.

Pamätaj však na to, že potenie ťahá von elektrolyty a minerály z tela, takže pi veľa tekutín a ideálne, aj s trochou soli (Hialájska ružová soľ, prípadne iná soľ bohatá na minerály).

nugatovy_krem_ban

2) Cvičenie

Cvičenie je ďalší výborný spôsob, ako spláchnuť preč toxíny z tvojho tela cez iný mechanizmus, než len potenie. Cvičenie zvyšuje lipolýzu (rozpad tukových buniek) a uvoľňuje toxíny uložené v tukových bunkách. Štúdie poukazujú na fakt, že ľudia ktorí cvičia a zhodili nejaké kilá, na konci majú v krvnom obehu viac látok, ktoré narúšajú hormóny. A ak zvýšiš lipolýzu vďaka diéte (napr. ketogenická diéta, ktorá pomáha z rozpadom tukového tkaniva), tak sa bude diať to isté. Oslobodené toxíny budú potom uvoľnené do obehu.
Takáto mobilizácia toxínov z tukového tkaniva nie je nevyhnutne dobrá vec najmä vtedy, ak tvoje telo nemá kapacitu sa ich potom efektívne zbaviť. Jednoducho sa potrebuješ uistiť, že sa zbavíš toxínov na dobro a nie len ich “presunieš” do inej časti tela. Takže cvičenie adresuje tento problém iba do polovice – spaľuje tuk, ktorý uvoľnuje toxíny do krvného obehu a zvyšuje cirkuláciu a prísun kyslíka do pečene a obličiek, ktoré potom môžu robiť prácu lepšie a odfiltrujú toxíny z tela preč.
Pre ten druhý krok, ako pomôcť orgánom lepšie zbaviť sa tela týchto toxínov môžeš zobrať dva doplnky stravy: aktivované uhlie a glutathión.

Tento princíp uvoľnenia a spracovania toxínov je aj dôvodom, prečo nie je dobré naraz zhodiť extrémne množstvo tukovej hmoty a prečo to niekedy môže spôsobovať, že danej osobe je doslova fyzicky zle (z oslobodených toxínov, ktoré boli dovtedy držané v tukovej karanténe).

 

3) Aktivované uhlie

act_uhlieAktivované uhlie je forma uhlíka, ktorý má veľkú plochu a silný negatívny náboj. Je nám známe už tisíce rokov a stále je používané v lekárstve pri otravách.

Uhlie sa spája s chemikáliami, ktorých molekuly majú pozitívny náboj, vrátane alfatoxínov a iných polárnych mykotoxínov, BPA a bežných pesticídov. Raz keď sú chemikálie spojené s uhlíkom, tak bežne ich vylúčiš.
Uhlie však môže na seba viazať aj dobré látky takže neodporúčam, aby si ho bral okolo hodiny keď berieš aj iné doplnky. Skôr si skús dať pár tabletiek uhlia keď ideš cvičiť alebo do sauny. Mali by ti pomôcť absorbovať veľa toxínov, ktoré počas času telo uvoľní do zažívacieho traktu a čriev.

 

4) Glutathión

Glutathión je veľmi silný antioxidant, ktorý ťa ochraňuje pred nebezpečnými ťažkými kovmi, podľa štúdií robenej na ľuďoch aj potkanoch. Glutathión takist podporuje enzýmy v pečeni, ktoré sú zodpovedné za rozloženie plesňových toxínov. Keďže tráviaci trakt zničí normálny glutathión, najlepšie je vybrať si pre suplementáciu lipozomálny glutathiń, ktorý prejde bez problémov cez žalúdok. Takisto môžeš brať doplnok výživy N-acetylcysteín a kyselinu alfa-lipoovú (ALA), ktoré tvoje telo potrebuje aby vytvorilo vlastný glutathión.
Ak máš vážnu otravu ťažkými kovmi alebo mycotoxínmi, je dobré sa porozprávať s doktorom o možnosti intravenózneho glutathiónu, než ako ústne podanie. Je to oveľa drahšie a nie bežné použitie ale funguje veľmi dobre, práve pre spomenuté prípady.

 

File_000

5) Kryolipolýza

Už sme hovorili o tom, ako teplo a cvičenie môže zvýšiť spaľovanie tuku a detoxifikovať z uloženého tukového tkaniva. Ukázalo sa, že chlad môže robiť to isté.
Kryokomory si získavajú čoraz väčšiu obľubu a profesionálny športovci ich už dávno využívajú pre kontrolu zápalov. Takisto ti môžu pomôcť lepšie spaľovať tuk a uvoľniť toxíny ktoré v ňom boli uložené.
Kryokomory využívajú tekutý dusík pre super-ochladenie tvojho tela, stimulujú tým mitochondrie a ich fungovanie a veľmi dobre potláčajú zápalové procesy. Extrémny chlad takisto ničí tukové bunky a vedie ku kryolipolýze – terapie, ktorej výsledkom je štíhlejšia postava. Ale takisto aj detoxifikované telo.
Ak je kryokomora pre teba príliš veľa, tak môžeš skúsiť tradičnú termogenézu v studenom kúpeli alebo studenú sprchu.

 

6) Ketóza

Pravdou je, že som nenašiel žiadne špecifické štúdie, ktoré by sa pozerali na ketózu a zaťaženie toxínami – takže tento odstavec si môžeš dať s trochou Himalájskej soli pre odľahčenie 🙂
Ketóza je však veľmi efektívny spôsob pre nakopnutie lipolýzy a špeciálne vtedy, ak držíš pôst.

Keď si v ketóze a dlhšiu dobu si nehedol, telo začne rozkladať tukové úložisko na voľné mastné kyseliny, ktoré potom konvertuje na ketóny ako zdroj paliva. Teoreticky to znamená, že by si mal byť schopný super-zrýliť svoj detoxifikačný režim, ak by si ho robil v nutričnej ketóze.

Bulletproof diéta alebo paleo prístup s dostatkom tukov a kontrolovanými uhľohydrátmi telo dáva do stavu miernej ketózy, ktorý vplýva a potláča hlad a spôsobuje ostrejší mozog bez toho, aby si mal pocit a túžbu sa dopĺňať cukrami. Ak chceš modifikovať svoju diétu pre detoxifikovanie, tak aj tak musíš tento stravovací protokol trošku upraviť.
Preskoč svoje “cukrovacie” dni na 1-2 týždne a limituj prísun uhľohydrátov na 30-50g denne. Môžeš používať merač krvných ketónov (príp. pásiky na meranie ketónov v moči) aby si si overil, ako si adaptovaný na spaľovanie tuku. Keď tvoje hodnoty dosiahnu okolo 1.5mg/dL, tak je to už v pohode hranica nutričnej ketózy. V tomto bode, ak prestaneš jesť, hlad zaútočí na uložené tukové zásoby a tie budú uvoľňovať a mobilizovať toxíny (a vďaka aktivovanému uhliu alebo poteniu budú potom vylúčené).

 

7) Chelatačná terapia na ťažké kovy

Chelatačná liečba je najsilnejší spôsob, ako detoxifikovať telo od ťažkých kovov. Môže byť takisto dosť nebezpečná a preto ju veľa doktorov neodporúča, pokým naozaj nemáš otravu ťažkými kovmi.
Chelatačná liečba využíva zlúčeniny s názvom “chelátory”, ktoré sa silne viažu s ťažkými kovmi a znemožňujú tak ťažkým kovom ďalej otravovať telo. Potom ich normálne vylúčiš. Chelatačná terapia je veľmi efektívna pre odstránenie olova, ortute, hliníka, arzénu, železa a mede.
Ako však bolo spomenuté, iba lekári by mali vykonávať tento druh terapie.

MCT_power

Kombinovanie vyššie popísaných spôsobov pre maximálny efekt

Každý z týchto siedmych detoxifikačných spôsobov dobre funguje sám o sebe, ale môžeš jednotlivé metódy na seba uložiť pre ešte väčší efekt. Cvičenie a následný pobyt v saune sú výborný príklad. Počiatočná evidencia poukazuje na to, že cvičenie a následne sauna budú detoxifikovať lepšie než každá z metód samostatne. Ak tento princíp držíme v mysli, mohli by sme navrhnúť nasledovný detoxifikačný protokol:

  • daj si 2-3 mL lipozomálneho glutathiónu a 2-3g vitamínu C asi hodinu pred cvičením
  • cvič 20-30 minút, ideálne niečo v štýle HIIT tréningu
  • daj si 3-4 tabletky aktivovaného uhlia
  • následne môžeš mať 45-60 minút v saune (pamätaj na dobrý pitný režim a elektrolyty/soľ)

Ak máš na sebe tuk, ktorý pomerne rýchlo spaľuješ, tak pravdepodobne sa uvoľnuje do tela veľa toxínov a výsledkom niekedy môže byť bolesť hlavy, problémy s trávením, mozgovú hmlu, atď. Ak takéto stavy mávaš, zober si glutathión, vitamín C a aktivované uhlie. Znova, ako sme spomenuli vyššie, ber aktivované uhlie asi hodinu pred/po od iných doplnkov (aj vitamínu C, lebo aktivované uhlie sa na ne naviaže).

Toxínu sú normálom moderného života, špeciálne ak žiješ v meste alebo niekde, kde je zlá kvalita ovzdušia, plesne alebo veľa petrochemických produktov. Tieto detoxifikačné metódy dajú tvojmu telu aspoň nejakú podporu keď musí denno denne jednať so znečistením a pomôžu ti cítiť sa čo najlepšie.

 

Dave Asprey
cez blog.bulletproof.com

Leave a Reply