6 bežných otázok na nepriestrelnú (tukovú) kávu

maslokavaNepriestrelná káva za posledné roky zmenila život tisícom ľudí. Možno po prečítaní tohoto článu si zostaneš dlžný ju takisto vyskúšať. Je to silná vec a možno zostaneš prekvapený, ako dobre sa budeš cítiť, ak ju správne urobíš a budeš implementovať do svojej rannej rutiny.
Nepriestrelná káva ide takmer voči každej konvenčnej výživovej rade, ktorá vonku existuje. Dávkovať svoje telo ráno kávou s maslom a olejom sa môže zdať divné. Nepriberieš po tom? Koľko kalórií tam je? Nie je to málo výživné? Neni “pitie” kalórií nepohodlné? Poďme sa pozrieť na odpovede na tieto otázky…

Čo je nepriestrelná káva?

Nepriestrelná káva je vysoko výkonná káva, ktorej základom sú kvalitné zrná (bez mykotoxínov a plesní), maslo (z mlieka od voľne sa pasúcich kráv) alebo ghee, MCT olej a príp. vanilka, surové kakao, maca alebo iný vhodný superfood prášok.

Nepriestrelná káva je dizajnovaná tak, aby:

  • si sa cítil plný niekoľko hodín
  • potlačila hlad
  • pomohla k mentálnej čistote a jasnému mysleniu
  • pomohla spaľovať tuk
  • podporila tvoje hormóny
  • chutila super!

Nie je v nepriestrelnej káve príliš veľa kalórií? A príliš veľa tuku?

Ak si niekedy skúsil nízkokalorickú diétu, tak vieš, ako nenaplňujúca je. Vyhladuješ sa niekoľko dní a eventuálne (asi niekedy počas noci, keď budeš mať najslabšiu sebakontrolu), sa zobudíš a vyrabuješ celú chladničku…alebo si dokonca nasadneš do auta a odídeš pre pizzu. Naviac, pretože tvoje telo spomalí metabolizmus aby sa prispôsobilo zníženému príjmu kalórií, skončíš tak, že nakoniec priberieš viac váhy než to, čo si na začiatku zhodil. A takýto cyklus sa iba opakuje dookola.
V dlhodobom ohľade, obmedzovanie kalorického príjmu ti nepomôže zhodiť. Počítanie kalórií nepomáha, pretože tvoja biológia je zďaleka komplikovanejšia pre redukovanie hmotnosti, než len iba spočítať kalórie dnu/kalórie von.

Oveľa lepší prístup je otimalizovať tvoj metabolizmus a hormóny, ktoré obe budú napomáhať ku spaľovaniu tuku, pokým môžu aj potláčať tvoj hlad a chuť na sladké a pritom sa môžeš cítiť plný. A nepriestrelná káva sadne presne na to.

Nasýtený tuk a cholesterol z dobrého masla budú podporovať tvoje hormóny (všetky steroidové a sexuálne hormóny, vrátane testosterónu sú odvodené z cholesterolu) a zabezpečí pomalý prísun stabilnej energie, ktorá je aktualizovanou lepšou verziou voči bežným tradičným uhľohydrátom a cukrom na raňajky.

MCT sa okamžite metabolizuje na palivo pre tvoj mozog a podporuje dobrú termogenézu, vďaka zvyšovaniu rýchlosti metabolizmu. Naviac, káva samotná zvyšuje metabolizmus a podporuje spaľovanie tuku.
Toto všetko sa prekladá do toho, že sa budeš cítiť plný hodiny, pokým tvoje telo spaľuje vlastný tuk. Nemaj fóbiu z tuku a kalórií v šálke nepriestrelnej kávy. Robí ti to naozaj veľa dobrého.


Výhodné kombo špičkových kávových zŕn + MCT olej Ghee maslo (z mlieka od kráv, ktoré sa voľne pasú),
+ doprava zdarma! Klikni TU

Ale piť kalórie je trošku od veci, nie?

Ak sa bavíme o nápojoch plných fruktózy a sladených drinkoch – tak áno. Vtedy je to naozaj od veci. Väčšina cukrových nápojov ti dá rýchly nával energie…a potom sa to všetko zrazí a zachvíľu budeš znova hladný. Ale nepriestrelná káva je úplne odlišná.

Toto je to kde MCT robí svoje čaro. Rapídne rýchlo sa konvertuje na ketóny, ktoré sú alternatívnym zdrojom energie ku glukóze, ktoré môžu tvoje bunky využiť na zdroj energie.

MCT je čistý, prírodný olej, ktorý produkuje ketóny oveľa rýchlejšie ako kokosový olej a má veľký vplyv na dva hlavné hormóny: ghrelín a CCK (cholesystokinín). Tieto ovplyvňuje takým spôsobom, že ty necítiš hlad niekoľko hodín.

Kokosový olej, aj keď je super, nie je dostatočne silný na to, aby ovplyvnil tieto dva signalizujúce hormóny tak, ako to dokáže MCT olej. Takže naozaj v tomto prípade, pitie kalórií môže byť pohodlnejším a príjemnejším než ich jedenie.

Ako funguje táto nepriestrelná káva v kombinácii s pôstom?

najkavaPôst je perfektný spôsob, ako spomaliť stárnutie. Podporuje autofagiu – čo je spôsob, ako sa tvoje bunky čistia a samé recyklujú. Z poškodených, zle fungujúcich budú čisto nové. Pôst takisto zvyšuje mentálnu čistotu a podporuje spaľovanie tuku.

Preruší tvoja nepriestrelná káva pôst?
Nie, pokým si s ňou nedáš proteín alebo uhľohydráty. Kľúčom je inzulín. Inzulín je známy vďaka regulovaniu cukru v krvi a takisto je to vypína a zapína autofagiu.
Tvoj inzulín klesá počas spánku, kedy cez proces autofagie telo čistí bunky a zbavuje sa celulárneho odpadu. Tradične na raňajky, tvoje jedlo vypína proces autofagie a zvyšuje sa inzulín. Ale ak dokážeš aj tu držať inzulín dole (cez pôst) tak môžeš udržať to zlepšené celulárne fungovanie a mentálnu čistotu aj počas dňa.

Uhľohydráty zvýšia tvoj cukor v krvi a s tým aj inzulín vtedy, keď sa premenia na glukózu. A proteín urobí to isté – telo ho konvertuje na glukózu cez proces nazývaný glukoneogenéza (čo nie je veľmi efektívny spôsob, ale stále dostatočný na to, aby tvoj inzulín išiel smerom hore).
Na druhej strane – tuky nemajú vplyv na tvoju hladinu cukru v krvi. To znamená, že môžeš zostať v stave pôstu, pokým konzumuješ iba tuk. A to je dôvod, prečo je nepriestrelná káva tak dobrý doplnok ku prerušovanému alebo čiastočnému hladovaniu.

Nedostanem do seba viac výživy s poriadnymi raňajkami z celých, dobrých potravín?

Potenciálne áno. Ale kvalitné maslo, z mlieko od kráv, ktoré sa voľne pasú je plné prospešných mastných kyselín a niekoľkých vitamínov (na rozdiel od masla, vyrobeného z konvenčného mlieka). Môžeš to rovno vidieť už vo farbe – kvalitné, dobré maslo bude mať žltšiu farbu vďaka vitamínu A. Konvenčné maslo bude viac do biela. A káva samotná je plná polyfenolov a má unikátne oleje, ktoré bojuju proti rakovine (konkrétne kahweol a cafestol).

Týmto však musím aj povedať, že nutričný profil nepriestrelnej kávy sa nevyrovná napríklad avokádu, alebo kvalitným vajíčkam. Avšak nezáleží na tom, ak počas ostatných časov jedla si dávaš rovnako záležať na kvalite.
Ak konzumuješ dostatok zelenej zeleniny, kvalitného mäsa z voľne sa pasúcich zvierat, vajcia, kvalitné nezoxidované tuky, orgány zdravých zvierat…. a to všetko dobre posolené a s dobrou dávkou byliniek a rôzneho korenia – tak vo väčšine prípadov budeš aj tak prekračovať svoju dennú potrebnú dávku na väčšinu živín.
V tomto prípade, menej výživné raňajky vôbec nie sú problém.

Možno si po prečítaní tohoto článku zvedaví – tak to skús. Nie je čo stratiť. Skús nepriestrelnú kávu. Môže to znieť ako divný spôsob ako začať deň, ale ak ju správne urobíš, tak ťa asi prekvapí, ako úžasne sa budeš po tejto káve cítiť a fungovať.

V kombinácii s podobne kvalitatívne naladenou nepriestrelnou diétou sa priprav na zhodenie pár kíl, zvýšenie svojej mentálnej ostrosti, hodiny stabilnej energie a na dobrý pocit počas celého dňa. Táto káva môže zmeniť tvoj život.


Výhodné kombo špičkových kávových zŕn + MCT olej + Ghee maslo (z mlieka od kráv, ktoré sa voľne pasú),
+ doprava zdarma! Klikni TU

 

originál článku od Dave Asprey
cez blog.bulletproof.com