7 Úžasných benefitov tmavej (horkej) čokolády

Ak si ako ja, tak miluješ čokoládu. Nie však hocijakú, ale špeciálne sa snažím jesť druhy, ktoré sa označujú ako “superpotravina”. Hovorím o veľmi tmavej čokoláde a kakaových úlomkoch, ktoré sú obe skutočne zdravé formy čokolády (ak si vyberieš správny typ).  Ak sa teraz pýtaš, ako je pre teba horká čokolády dobrá, tak v tomto článku sa dozvieš práve skutočné pozadie tejto úžasnej potraviny.

Ročne je utratených asi 75 biliónov dolárov na čokoládu – takže sa tam toho naozaj veľa točí a bude dobré, keď budeš vedieť ako robiť s čokoládou múdrejšie a lepšie voľby. Potom si môžeš dať čokoládu bez pocitu viny a tešiť sa aj z jej účinkov na zdravie.
Milovníci čokolády radi rozprávajú o antioxidantoch obsiahnutých v čokoláde, ale je dôležité si uvedomiť, že ani z ďaleka všetka čokoláda nie je tá istá.
Potenciálne zdravotné benefity spracovanej, vysoko sladenej čokolády sú takmer nulové na rozdiel od tmavej, kvalitnej čokolády, kde ich je niekoľko a dosť obdivuhodných.

bc60c4de

1. Ochrana pred choroboplodnými voľnými radikálmi

Jeden z mojich obľúbených benefitov tmavej čokolády je jej schopnosť bojovať proti voľným radikálom. Voľné radikály sú nestabilné zlúčeniny vytvorené počas rôznych bunkových provesov v tele, špeciálne keď bojujeme voči rôznym toxínom, ktorým sme vystavovaní každý deň.
Antioxidanty sú zas zlúčeniny, ktoré tieto nebezpečné voľné radikály neutralizujú a ochraňujú telo pred ich poškodením. Antioxidanty zahŕňajú vitamíny, minerály a fytochemikálie (prospešné rastlinné zlúčeniny). Jedna z najlepších vlastností kvalitnej čokolády je práve jej vysoký obsah antioxidantov.
V tmavej čokoláde sú predovšetkým zastúpené dve skupiny antioxidantov: flavonoidy a polyfenoly. V skutočnosti bolo dokázané, že tmavé kakao má vyšší podiel týchto zlúčenín než víno či čaj. Takže, čím vyšší je podiel kakaa v tvojej čokoláde, tým viac úžasných antioxidantov do seba dostaneš.

2. Možná prevencia rakoviny

Ťažko tomu uveriť, ale zdá sa, že úžasne chutná tmavá čokoláda ti takisto môže preventívne pomôcť pred rakovinou. Podľa Amerického inštitútu rakoviny:
“Keď berieme do úvahy obsah flavonoidov v čokoláde, vedci skúmali, či môže mať úlohu v prevencii rakoviny. Avšak štúdie na prevenciu rakoviny sú stále v zárodkoch. Nedávny prehľad dostupných štúdií na vzťah kakaa a rakoviny mal záver, že evidencia je síce limitujúca ale ukazujúca správnym smerom. Oveľa viac hlbších štúdií by balo byť urobených na úlohu čokolády v prevencii rakoviny.”
Autor poukázal na to, že čokoláda má vysoký antioxidačný vplyv v spojení s príjemným pôžitkom pri jedení.

3. Zlepšené srdcové zdravie

Flavonoly sú hlavým typom flavonoidov, ktoré nájdeme v tmavej čokoláde. Podľa Cleveland Clinic, výskumy ukazujú, že flavonoly majú veľmi dobrý vplyv na srdcové zdravie a to vďaka zníženiu tlaku a zlepšeniu prísunu krvi do srdca a do mozgu. Flavonoly z tmavej čokolády môžu pomôcť  krvným PLATELETS byť menej lepkavými, a teda vedie k ich menšiemu zhlukovaniu – čo redukuje možné upchanie ciev a infarkt.

Podľa štúdie publikovanej v International Journal of Cardiology ľudia, ktorí konzumovali dennú dávku tmavej čokolády bohatej na flavonoidy, v porovnaní s druhou skupinou ľudí, ktorí konzumovali iba bielu čokoládu, mali výrazne zlepšenú cirkuláciu krvi (štúdia robená na zdravých dospelých ľuďoch). Chváliť sa konzumáciou bielej čokolády a tým, že má pozitívny vplyv na zdravie je úplné bláznovstvo, nakoľko nemala žiadny dobrý vplyv na zdravie človeka.

Iná štúdia, publikovaná v roku 2015 sledovala cez 20 tisíc subjektov po dobu 11 rokov. Záverom bolo, že kumulatívna evidencia nasvedčuje tomu, že vyšší príjem čokolády je asociovaný so zníženým rizikom budúcich srdcovo-cievnych ochorení a štúdia nenasvedčuje tomu, že by sa ľudia so zvýšeným rizikom týchto ochorení mali konzumácii kvalitnej čokolády vyhýbať.
Medzi subjektami, ktorí konzumovali najviac čokolády, 12% percent dostalo alebo zomrelo na kardio vaskulárne ochorenie v porovnaní so 17,4% subjektov, ktorí nekonzumovali čokoládu.
Toto nie je ospravedlnenie na konzumáciu čokolády každý deň ale je obdivuhodné, že tak dlhá a obsiahla štúdia ukazuje na pozitívne prepojenei medzi konzumovaním čokolády a srdcovým zdravím.

4. Celkový dobrý cholesterolový profil

Kakaové maslo z tmavej čokolády obsahuje rovnaký podiel kyseliny olejovej (srdcu priaznový mono-nasýtený tuk, takisto nájdený v olivovom oleji), kyseliny palmitovej a kyseliny stearovej. Je síce pravda, že kyselina stearová a palmitová sú obe nasýtené druhy tukov, ale výskumy ukazujú, že kyselina stearová má neutrálny efekt na cholesterol (čo znamená, že ho nezvyšuje ani neznižuje). Kyselina palmitová v tmavej čokoláde môže spôsobiť zvýšenie cholesterolu, ale vďaka tomu, že je to iba tretinový podiel z mastných kyselín a že tmavá čokoláda obsahuje veľa rastlinných zložiek priaznivých pre zdravie, ktoré vyvážujú vplyv kyseliny palmitovej na cholesterol.
Nedávna štúdia z roku 2009 zo Southern Medical Journal sledovala 28 zdravých, dobrovoľných subjektov. Vedci zistili, že iba jeden týždeň po pravidelnej konzumácii tmavej čokolády sa zlepšili lipidové profily subjektov pokým u žien sa takisto znížili zápaly.

Štúdia takisto poukázala na nasledujúce:
– polyfenoly tmavej čokolády môžu hrať úlohu v kontrole cholesterolu
– 3-týždňová konzumácia tmavej čokolády, bohatej na polyfenoly, zvýšila HDL cholesterol
– 15-dňová konzumácia mohla takisto viesť k zníženiu LDL cholesterolu o 6,5%

5. Zlepšené kognitívne fungovanie

Tmavá čokoláda je na mojom zozname top 15 potravín pre podporu mozgového sústredenia a pamäte, a to pre dobrý dôvod.
Predošlé štúdie a výskumy poukazujú na to, že akútny ale aj chronický príjem cacaa bohatého na flavonoly je asociovaný so zvýšeným prúdením krvi do cerebralnej šedej hmoty a domnievame sa, že kakaové flavonoly môžu hrať pozitívnu úlohu pri stavoch, kde je redukovaný cerebrálny prísun krvi (ako demencia a mŕtvica).
Štúdia, publikovaná v roku 2009 v Journal of Nutrution demonštrovala schopnosť tmavej čokolády, bohatej na flavonoidy, zlepšiť kognitívne fungovanie – špeciálne u starších ľudí. Štúdia sledovala cez 2000 subjektov vo veku 70-74 rokov a pozerali sa na vzťah medzi prísunmi čokolády, vína a čaju (všetky sú bohaté na flavonoidy) a kognitívnym výkonom.

Záverom štúdie bolo, že “Príjem potravy bohatej na flavonoidy, vráane čokolády, vína a čaju je asociovaný s lepším výkonom naprieč niekoľkým kognitívnym schopnostiam a že tieto asociácie sú závislé na dávke príjmaných flavonoidov.”

6. Pomoc s krvným tlakom a cukrom v krvi

Počas písania tohoto článku existuje už 75 vedeckých článkov, ktoré sa pozerajú na tmavú čokoládu a jej vplyv na krvný tlak.
Štúdia publikovaná v roku 2015 porovnáva subjekty s cukrovkou 2. typu a ich konzumáciu bielej čokolády vs. tmavú čokoládu bohatú na polyfenoly. Subjekty konzumovali 25 gramov tmavej alebo bielej čokolády počas 8 týždňov.
Vedci zistili, že tmavá čokoláda nielenže znížila krvný tlak u hypersenzitívnych diabetikov ale takisto znížila cukor v krvi.
Samozrejme je, že ak si cukrovkár, tak čím väčší podiel kakaa, tým menej cukru v čokoláde a tým je to pre teba lepšie tak či onak. Ale je zaujímavé podotknúť, že tieto výsledky boli pozorované pri veľmi malej dávke, 25 gramov denne.

7. Superpotravina bohatá na antioxidanty

V štúdii, ktorú viedol Harshey Co. a bola publikovaná v Chemistry Central Journal, celkový obsah flavonolov a polyfenolov ako aj antioxidantová aktivita v tmavej čokoláde a kakaovom prášku boli porovnané so super ovocím ako acai, brusnice, čučoriedky a granátové jablko.

Tmavá čokoláda, kakaový prášok a nápoje z neho v štúdii obsahovali prirodzené, nealkalizované kakao. Toto je veľmi dôležité pripomenúť, nakoľko proces alkalizovania kakaa ničí polyfenolické zlúčeniny.
Ale čo teda zistila štúdia?
Bolo zistené, že obsah flavonolov v kakaovom prášku (30,1 miligramov na gram) je výrazne vyšší než ktorýkoľvek z vyššie zmienených super ovocných práškov.
Takisto sa ukázalo, že antioxidačná kapacita tmavej čokolády bola vyššia než u džúsov zo super ovocia, až na granátové jablko.
Celkový obsah polyfenolov na dávku bol najvyšši v tmavej čokoláde (asi 1000 miligramov na dávku), čo je výrazne vyššie množstvo, než v džúsoch zo super ovocia, okrem granátového jablka.

Čo je tmavá čokoláda? 

Ako iste vieš, poznámie niekoľko druhov čokolády. Väčšina ľudí rozdeľuje čokoládu na tri kategórie: biela, mliečna a tmavá (horká). V Amerike, FDA v skutočnosti ani nemá presný štandard na identifikáciu tmavej čokolády, ale všeobecne sa premysel zhoduje na tom, že tmavá čokoláda je tá, ktorá má medzi 70 až 99% kakaovej hmoty.
Niektorí výrobcovia však môžu nastaviť limit nižšie, dokonca už pri 60%, a to práve pre neexistujúci štandard.

Tmavá čokoláda je vyrobená z kakaa. Všetka čokoláda začína svoju cestu na plantáži, kde sú zozbierané kakaové bôby, ktoré rastú v semenách kakaovníka. Po zozbieraní, kakaové bôby sú typicky fermentované a sušené predtým, ako sa ďalej spracujú.
Čisté kakao a čistý kakaový prášok majú úžasné antioxidačné účinky a blahodárny vplyv na zdravie. Surový kakaový prášok je jedinečný, pretože neprešiel žiadnym tepelným procesom, ktorý by zmenšoval jeho úžasný obsah a výživovú hodnotu. Surové kakao sa vyrába stlačením nespracovaných kakaových bôbov za studena. Pokým štandardné kakao je pri procese zahrievané do oveľa vyšších teplôt. Nakoniec, tzv. Dutched kakao je dokonac umývané v roztoku ptassia, čo neutralizuje jeho kyslosť a dáva oveľa tmavšiu farbu a jemnejšiu chuť.

Vďaka vyššiemu podielu kakaovej zloťžky v tmavej čokoláde, jej chuť je oveľa bohatšia a intenzívnejšia než v mliečnej čokoláde. Kakao je prirodzene horké s veľmi silnou chuťou. Spracovatelia kakaa túto chuť zjemňujú alkalizáciou, fermentáciou, pražením alebo u výrobcov čokolády pridávaním mlieka a cukru –  a všetko z toho môže zničiť zdravý obsah flavonolov alebo to ovplyvní našu schopnosť čerpať ich benefity. Z úžasného kakaa sa tak stáva presný opak – potravina, ktorá môže mať v konečnom dôsledku negatívny dopad na naše zdravie.

Štúdie poukázali na to, že proteín v mlieku nejakým spôsobom redukuje absorbovanie dobrých antioxidantov z kakaa. Čo sa tam deje?
V skutočnosti, mlieko sa viaže na flavonoidy v čokoládovej zmesi a doslova, robí ich neprístupnými pre naše telo. A to je presne dôvod, prečo nie je mliečna čokoláda zdrojom antioxidantov. A takisto je to dôvod, prečo aj z kvalitnej horkej čokolády si nechceš robiť kakaové nápoje.

A biela čokoláda je na tom ešte horšie než mliečna. Totiž, biela “čokoláda” vlastne nie je čokoláda – pretože neobsahuje žiadny kakaový prášok. Iba kakaové maslo.
Môžem doporučiť iba konzumovať malé dávky minimálne spracovanej čokolády, ktorá má minimálne 70% a viac podiel kakaovej hmoty. Takáto čokoláda je zdravá čokoláda, obsahuje silné antioxidanty a vyhýbaš sa cukru, ktorý je koniec koncov v dobrej čokoláde nepotrebný.
Mal by si sa snažiť nájsť čokoládu, ktorá je organická/bio a pochádza z “fair trade”. Ak chceš “surovú” alebo čo najmenej spracovanú čokoládu, tak naozaj by kakaová hmota mala byť prvou ingredienciou na čokoláde.

Čokoláda by ďalej mala obsahovať kakaové maslo a nie palmový/kokosový olej. A určite pozor na hydrogenované a čiastočne hydrogenované oleje. Pamätaj na to, že aj keď na obale môže byť 80% tmavá čokoláda – automaticky to neznamená, že je to zdravá voľba. V tomto prípade skutočne dobré čokolády stoja aj pár centov naviac. Prípadne odporúčam takisto používať do smoothies / jogurtov surové drtené kakaové bôby, ktoré je bežne dostať v bio obchodíkoch alebo na internete.

 

Posledné myšlienky na benefity tmavej čokolády

Takže, je pre teba tmavá čokoláda dobrá? Istotne áno, ale iba vtedy, ak si vyberieš správny produkt. Keď sa ti to podarí, tak tam je veľmi veľa benefitov z tejto super potraviny.
V bežných dávkach, 20-30g denne, čokoláda pomáha zlepšovať veľmi veľa bežných a chronických zdravotných problémov. S jej prirodzenými, zdravie-podporujúcimi komponentmi (ako flavonoidy, polyfenoly a flavonoly), tmavá čokoláda je antioxidantová bomba, ktorú je potešenie jesť.
Bolo dokázané, že zlepšuje funkciu srdca a mozgu, spolu s bojom proti ochoreniam. Takže, choď na to. Kľudne sa odmeň nejakou dobrou, kvalitnou čokoládou!

 

Preložené z originálu:
Dr Axe cez draxe.com