Mal by si jesť avokádové jadrá?

avok_sem_2Avokádo je bezpochyby jedným z top potravín v nepriestrelnej diéte – dodáva ti dostatok mononasýtených tukov, vlákniny, vitamínu B6, E, C a draslíka. A to všetko z krásneho, krémového ovocia. Ale čo avokádová kôstka (jadro)? Nevyhadzujeme s ňou do našich smetí aj kopu vzácnych výživných látok?
To kĺzavé jadro, ktoré opatrne vždy vyberáš zo stredu avokáda. Jeho podiel je hocičo medzi 13-25% celkového podielu avokáda a niektorí začali tvrdiť, že je to časť ovocia, ktorá je najbohatšia na antioxidanty.
Nie je to tak dávno, čo po internete letelo video, na ktorom bol ukázaný proces sekania, sušenia a spracovávania avokádových jadier do formy prášku, ktorý si potom môžeš pridávať do smoothies alebo do pečených dezertov, pre zvýšenie ich nutričnej hodnoty. Ale to neznamená, že by si to mal robiť. Poďme sa radšej pozrieť na skutočnú vedu a poznatky o sile avokádových semien.

Potenciálne benefity konzumovania avokádových jadier

Extrakt z avokádových jadier obsahuje silné antioxidanty, ktoré voláme polyfenoly, ktoré potláčajú a neutralizujú oxidatívny stres a s tým asociované ochorenia ako cukrovka, srdcové ochorenia a metabolický syndróm. Antibakteriálne a antimykotické zlúčeniny v jadre môžu zabiť nadmerné kvasinky alebo baktérie a podporovať imunitu.

Prvotné výskumy na avokádové jadrá sa však stále pozerajú na extrakt z avokádových semien (nie celé semená) ako efektívnu terapiu na vysoký cholesterol, hypertenziu, cukrovku a Alzhaimerovu chorobu. Protizápalové prokyanidíny a katechíny v jadre takisto chránia pred chronickými ochoreniami ako obezita, metabolický syndróm a depresia.

Nebezpečné nástrahy avokádových jadier

Samotný nápad, aby sme do seba dostali výživovú bombu z pomerne neznámeho zdroja sa zdá byť drsná, ale nanešťastie za avokádovým semienkom jednoducho nestojí žiaden veľký výskum alebo štúdia.

Pokým existuje štúdia na extrakt z avokádového jadra, samotný proces extrakcie zahŕňa sériu krokov, vrátane distilácie a koncentrácie daných látok vo vákuu. Je to dosť odlišný proces, aký môžeme nájsť vo videách na Youtube, ktoré nám ukazujú, ako z avokádového jadra urobiť prášok!
Extrakt z avokádového jadra obsauje obdivuhodné množstvo antioxidantov a iných, veľmi potentných zlúčenín – ale extrakty sú (dané ich definovaním) niekoľko krát koncentrovanejšie, než zdroj, z akého pochádzajú.
Ťažko povedať, či dostaneš zmysluplnú dávku niečoho dobrého do seba, keď budeš konzumovať avokádové jadro. Naviac, ak ho zahreješ nad 175 stupňov Celzia (alebo aj pri nižších teplotách ale dlhších časoch), teplo znižuje ich obsah aktívnych polyfenolov…čo poukazuje na to, že samotné sušenie v rúre môže rovno zničiť ich kompletný výživový potenciál.

Čo sa týka bezpečnosti konzumácie sušených avokádových semien, porota sa vzdala hlasovania. Obsahujú niekoľko toxických zlúčenín, ale všetko je to v dávke. Kvantita toxínov by v tomto prípade mohla byť irevelantná…alebo nie.
Možno avokádové semená pre teba nič neurobia. Alebo môžu do tvojho systému doniesť nový toxín. Alebo možno ich konzumácia ti do tela dá dobrú dávku výživových látok, ktoré nám ostatným chýbajú….pravda je taká, že skutočne o tejto téme vieme ešte veľmi málo aj vo vedeckom výskume, aby sme mohli urobiť ako-taký záver. Nič uspokojivé.
Ak ťa tie jadrá priťahujú – tak ich vyskúšaj! Sú horkasté, tak asi ich naozaj budeš chcieť vysušiť a pomlieť na prášok, ktorý do niečoho pridáš.

Alternatívy

Ak máš záujem do seba dostať garantované polyfenoly, tak si stačí uvariť dobrú šálku zeleného čaju alebo kvalitnej kávy. Takto si môžeš antioxidanty vychutnať aj v dobrej, chutnej podobe, než v horkastom prášku. Ďalšie dobré zdroje polyfenolov sú:
zelený čaj, káva, čierny čaj, avokádo (dužina!), čokoláda, oregano, lieskové orechy, kvalitné červené víno. A ak ti ide viac o vlákninu, ktorú by si mohol dostať z avokádového jadra, tak dobrými zdrojmi sú:
avokádová dužina, artičoky, brokolica, karfiol, ružičkový kel. Voľba je teda na tebe.

 

Originál článku preložený od:
Dave Asprey cez blog.bulletproof.com