Chrumkavý, bezlepkový korpus na pizzu (z tapioky a kokosovej múky)

Pizza je mega! Na bezlepkové/nízkosacharidové verzie máme množstvo receptov, od karfiolových základov až po použitie rôznych škrobov. Tento pizzový základ sa skutočne veľmi približuje ku klasickej verzii (aj keď samozrejme, nie je to nikdy ono) ale funguje perfektne – najmä, ak použiješ dobré toppingy a pizzu potom ocenia aj nič netušiaci gurmáni!


Informácie o recepte
Čas prípravy: 15 min
Čas varenia: 15 min
Obtiažnosť: 3/5
Množstvo: 1 pizzový okrúhly korpus

Ingrediencie:

  • 1 pohár tapioky (alebo arrowroot škrobu) + extra pre valkanie
  • 1/3 pohára + 2-3 PL kokosovej múky (oddelene pohár a lyžica)
  • 1 ČL jemnej morskej soli
  • 1/2 pohára olivového oleja
  • 1/2 pohára teplej vody
  • 1 veľké vajce, rozšľahané


Postup:

cesto_piz21. Rúru predhrej na 220 stupňov.

2. V miske si zmiešaj tapioku/arrowroot, soľ a 1/3 pohára kokosovej múky.

3. Prilej do misky olivový olej a teplú vodu. Dobre múky premiešaj a malo by to vyzerať podobne ako na obrázku.

4.Pomaly primiešaj vyšľahané vajce a pokračuj s miešaním, aby sa vajce zamiešalo do cesta.

5. Teraz pridaj najprv 2 (potom ešte jednu, ak je treba) lyžice kokosovej múky, jednu po druhej. Dovoľ múke, aby naberala pomaly vlhkosť z cesta. Cesto by malo byť mäkké ale mierne lepkavé.

6. Daj sformované cesto na dosku, na ktorú si predtým vysypal trochu tapioky. Jemne s cestom pracuj tak, aby sa z neho urobila tvarovateľná lopta.

cesto_piz37. Potom zober papier na pečenie a ulož naň loptu z cesta. Znova trošku popráš tapiokou a valčekom opatrne vyvaľkaj na pekný, tenší základ. Možno budeš musieť trošku posypávať tapiokou, čo pomôže k tomu, aby sa cesto nelepilo na valček. Akokoľvek, nepridávaj tapioky až príliš veľa, pretože je bez lepku a ako ho “prepracuješ”, tak bude príliš tvrdé a husté!

8. Z cesta by ti mal vyjsť korpus o priemere 30-35cm.

9. Zober takto rozvaľkaný korpus spolu aj s papierom na pečenie a vlož ho do vyhriatej rúry. Peč asi 12-15 minút v závislosti na tom, ako chceš, aby malo konzistenciu. Po 12 minútach je cesto ešte ohybnejšie a mäkšie. Po 15 minútach je chrumkavejšie a pevnejšie.

10. Pri pizze dosiahneš najlepší výsledok vtedy, ak korpus najprv predpečieš asi 12 minút, potom dáš toppingy a následne znova zapečieš na 5-6 minút do rúry.

Originál receptu, preložené:
Lea
cez PaleoSpirit.com