Keto škoricové slimáky z “fat dough” typu cesta

By 13/05/2019Dezerty, Recepty


Konečne som sa odhodlal vyskúšať typ cesta, ktorý je takmer dokonale vhodný pre keto diétu – je bez lepku, zŕn, cukru, a skutočne (!) obsahuje viac než dostatočné množstvo tuku. Tento recept je na škoricových slimákov, ale rovnako si viem predstaviť urobiť cesto aj na slano (ako základ pre pizzu). Tak isto by sa dali urobiť aj pekanové závitky. Alebo čokoľvek iné – ľudia neuveria, že čo je skutočne základom pre toto cesto.


Informácie o recepte
Čas prípravy: 30 min
Čas varenia: 30 min
Obtiažnosť: 4/5
Množstvo: z 1 dávky vyjde asi 8 menších slimákov

Ingrediencie:

 • 200g strúhanej mozzarelly (kúp už nastrúhanú – je suchšia)
 • 80g syru Lučina
 • 80g mandľovej múky
 • 2 PL kokosovej múky
 • erythritol (namlieť v malom mlynčeku na prášok)
 • kokosový olej na namastenie rúk
 • maslo
 • 2 vajcia
 • pol lyžičky prášku do pečiva (bez fosfátov)
 • mletá škorica
 • grécky jogurt (čo najtuhší)
 • voliteľné: čistý proteínový prášok, bez príchute

Postup:

1. Rúru si predhrej na 180 stupňov.

2. Na teflonovej panivic VEĽMI POMALY roztop strúhanú mozzarellu a Lučinu. Postupne sa bude meniť konzistencia, ako sa syr začne topiť. Nakoniec ti vznikne úplne HLADKÁ hmota, kde sa všetok syr spojil do jednej hladkej hmoty. Teraz ju daj do druhej misky. (Musíš to robiť pomaly, aby syr nezačal vrieť – naozaj citlivo, aby sa zachovala štruktúra cesta).

3. Ruku si natri kokosovým olejom a skús s cestom v miske pracovať. Olej je kvôli tomu, aby sa ti nelepilo na ruky. Dá sa s ním krásne elasticky pracovať a teplota by mala byť stále dosť horúca, že ho nedokážeš dlho držať. Nechaj ho trošku vychladnúť.

5. Zo všetkého ti vznikne krásne cesto, s ktorým sa dá veľmi ľahko pracovať. Malo by byť stále teplé. Teraz si ho odlož na chvíľu do chladničky.

3. Priprav si plnku: zober škoricu, pridaj 2 lyžice erythritolu a spracuj s roztopeným maslom. Ak nechceš pridávať maslo (lebo cesto je už aj tak dosť tučné) tak pridaj vodu. Urob si z toho krásnu pastu.

4. Do 5 minút vyber cesto z chladničky a priprav si 2 papiere na pečenie. Zober kus cesta, spracuj ho a medzi papiermi na pečenie vyvaľkaj na tenko. Potom zober sáčok s ľadom z mrazničky a na pár sekúnd ho polož na cesto. Týmto cesto stuhne a budeš ho môcť natrieť a zavinúť. Ľad prilož aj z druhej strany. Pomôž si teraz trochu, že najprv papier na pečenie oddelíš od cesta a hneď ho tam vráť. Bude sa ti potom cesto ľahšie robiť do rolky a nelepiť sa na papier s plnkou.

5. Teraz nožom rozotri veľmi tenkú vrstvu škoricovej plnky. Urob z cesta peknú rolku a od kraja začni odkrajovať slimákov vysokých asi 3-4cm. Potom ich ukladaj do okrúhlej formy, ktorú si vystlal papierom na pečenie. Postačí malá forma, lebo je fajn, keď sa slimáky TAKMER dotýkajú. Trošku sa zdvihnú hore aj do strán a potom pekne vyplnia formu (viď foto hore).

6. Nakoniec ich všetkých potri z vrchu rozšľahaným vajíčkom.

7. Peč do zlatista, cca 20-23 minút. Vrch má byť pekný, do zlato-hneda. Po vybratí nechaj chvíľu vychladnúť (nech sú vlažné).

8. Biela poleva je iba grécky tuhý jogurt, ktorý je zmiešaný so sladidlom a proteínovým práškom. Cez dieru v sáčku sú slimáky zdobené.

9. Ak ich dáš upečené do chladničky, pred ďalším podávaním odporúčam trošku zohriať.

Kolagen_ban
Autor receptu:
Matej (Človek páliaci tuk)